تلفن : 34648095-026
تلفن : 34648095-026
موبایل : 09125302176
موبایل : 09125302176
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1400/08/27 - 15:18
كد :29

سنکروسکوپ چیست؟

سنکروسکوپ را می توان دستگاهی به شمار آورد که از آن در جهت ایجاد زاویه فاز و همچنین هماهنگ سازی فرکانس هایی میان جریان متناوب AC منابع قدرت استفاده می شود. این مورد را می توان یکی از مهم ترین معیارهای ایمنی محسوب کرد که شبکه های قدرت AC و یا خروجی ژنراتور را به یکدیگر متصل می نماید.

سنکروسکوپ را می توان به دو نوع اصلی آن مورد تقسیم بندی قرار داد که عبارت هستند از:

  1. الکترومکانیکی
  2. الکترونیکی

خرید سنکروسکوپ نیز بر اساس دو مورد فوق صورت می گیرد و هر فردی با توجه به نوع نیاز خود به خرید آن دست می زند و اقدامات لازم را انجام می دهد. در تعریف سنکروسکوپ الکترو مکانیکی می توان گفت که از مجموعه ای از سیم پیچ های مخالف استاتیک و روتور تشکیل شده اند که به یک نمایشگر مورد اتصال قرار گرفته اند.
سنکروسکوپ الکتریکی نیز از یک ریزپردازنده تشکیل شده است که از آن در جهت محاسبه استفاده می نمایند و همچنین یک LED و صفحه نمایش در آن قرار داده اند که وضعیت ورودی را نشان می دهد. در رابطه با میزان ولتاژ منبع تغذیه جریان متناوب لازم است بدانید که به صورت یک شکل موج سینوسی صاف متناوب بین مقادیر پیک مثبت و منفی می باشند.

سنکروسکوپ چیست؟


مقادیر اوج آن نیز تحت عنوانی به نام دامنه به منبع شناخته شده است، همچنین می توان تعداد سیکلی که در ثانیه رخ می دهد را به عنوان فرکانس نام ببریم و از آن با عنوان فرکانس یاد کنیم. شایان ذکر است که زمانی که شما دو نیرو منابع AC دارای دامنه مشابه و یا ولتاژ داشته باشید، در یک زمان به مقادیر پیک مثبت و منفی می رسند.
همینطور زمانی که دو منبع تغذیه AC با یکدیگر به صورت موازی می شوند از اهمیت بالایی برخوردار هستند و بسیار مهم می باشد که از نظر ولتاژ، فرکانس و نوع فاز با یکدیگر مشابه باشند زیرا در غیر این صورت اگر باشند، این قضیه می تواند موجب ایجاد آسیب جدی گردد. در این میان نیز هنگامی که ژنراتور و شبکه با یکدیگر ترکیب می شوند، سنکروسکوپ می تواند تمامی اختلافاتی که میان این دو وجود دارد را نشان دهد. همچنین در صورتی که اختلافی در این میان وجود داشته باشد نیز، سرعت ژنراتور می تواند تنظیم گردد تا سنکروسکوپ تعادل کامل را نشان داده و در این نقطه می توان بیان نمود که وسایل دارای ایمنی بیشتری هستند.
همانطور که بیان نمودیم، دو نوع اساسی از سنکروسکوپ وجود دارد که اولین نوع آن را می توانیم نوع الکترو مکانیکی بدانیم که روابط فاز و فرکانس را با استفاده از یک نمایشگر و یا شاخص نشان می دهد.
ساختمان این دستگاه را می توان شبیه به یک موتور الکتریکی دانست. مدل فوق نیز از یک مجموعه از سیم پیچ های استاتور استاتیک مخالف 90 درجه به همراه یک سیم پیچ قطبی و همچنین یک عدد روتور تشکیل شده است.
یکی از منابع تغذیه نیز به سیم پیچ استاتور متصل می گردد و دیگری نیز با اتصال به سیم پیچ قطبی به فعالیت خود ادامه می دهد. در این میان در حالتی که فاز و فرکانس از دو منبع متفاوت باشند، روتور مورد نظر مورد چرخش قرار خواهد گرفت و در واقع روتور خواهد چرخید.

دومین نوع دستگاه فوق را می توان سنکروسکوپ الکترونیکی محسوب نمود که با بهره گیری از یک ریزپردازنده طراحی شده برای نمونه و فاز و همچنین خصوصیات فرکانس دو منبع قدرت AC را مقایسه می نماید.
سنکروسکوپی که در نوع دوم بیان کردیم نیز معمولا دارای یک مجموعه دایره ای شکل از LED در پانل جادویی که میزان اختلاف فاز و فرکانس را نشان می دهد، تشکیل شده است.

سنکروسکوپ در سیستم های قدرت

در سیستم هایی که قدرت جریان متناوب دارند نیز سنکروسکوپ درجه ای که بیان دو سیستم با هم سنکرون شده را نشان می دهد و منظور از دو سیستم نیز ژنراتورها یا شبکه های قدرت می باشد.
جهت سنکرون کردن دو سیستم الکتریکی می بایست هر دوی سیستم ها از فرکانس مشابه برخوردرا باشند و زاویه فاز بین دو سیستم صفر باشد و در سیستم هایی که چند فاز دارند نیز باید توالی فازها نیز رعایت گردد.
سنکروسکوپ نیز فرکانس و زاویه فاز میان دو سیستم قدرت را اندازه گیری می کند و آن را مورد نمایش قرار می دهد. حال زمانی را می توان بیان کرد که این دو مقدار صفر باشند که در این حالت دو سیستم را می توان سنکرون نمود و سنکرونیزاسیون ژنراتور را به این صورت انجام می گیرد.
در اتصالی که میان دو سیستم قدرت AC سنکرون شده وجود دارد، می توان این احتمال را در نظر گرفت که به علت جریان زیاد ممکن است به تجهیزاتی که توسط فیوز یا قطع کننده مدار محافظت شده اند، آسیب جدی وارد شود. با وجود اطلاعاتی که در بالا به شما انتقال دادیم، خرید سنکروسکوپ را می توانید به بهترین شکل ممکن انجام دهید و حتی امکان دریافت مشاوره در هنگام خرید از طریق کارشناسان فروش مجموعه رابین ژنراتور نیز امکان پذیر می باشد.
 

سنکروسکوپ در سیستم های قدرت


آدرس : کرج ۴۵متری گلشهر ، خیابان ابوذر ، نبش کوچه تهرانی

شماره تماس  :  34648095-026     -     09125302176

همواره رضایت شما مشتریان عزیز هدف این شرکت است. رضایت و همکاری با شما بهترین رزومه کاری برای شرکت رابین ژنراتور می باشد.
 

عکس