تلفن : 34648095-026
تلفن : 34648095-026
موبایل : 09125302176
موبایل : 09125302176
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1400/04/19 - 13:16
كد :9

اصول عملکرد دیزل ژنراتور

اصول عملکرد یک ژنراتور دیزلی بر اساس قانون پایستگی انرژی است؛ یعنی «انرژی نه می‌تواند ایجاد شود و نه از بین برود، بلکه از نوعی به نوع دیگر تبدیل می‌شود.» دیزل انرژی شیمیایی دارد و در طول احتراق انرژی شیمیایی آن به انرژی گرما و نیرو تبدیل می‌شود. این نیرو به عنوان انرژی مکانیکی شناخته شده و آلترناتور را می‌چرخاند. چرخش آلترناتور نیز موجب تولید برق می‌شود. احتراق، فرایند آتش گرفتن سوخت در هوای بسیار متراکم است و دمای آن به ۷۵۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

عملکرد دیزل ژنراتور به طور خلاصه طی چهار مرحله مکش، تراکم، احتراق و تخلیه صورت می‌گیرد.

مرحله مکش

با باز شدن شیر ورودی، پیستون از مرکز جابه‌جا شده و هوار به سیلندر کشیده می‌شود. وقتی هوا به اندازه کافی با فشار وارد شد، شیر مکش در انتهای این مرحله بسته می‌شود.

مرحله احتراق

در این مرحله، سوخت به هوای متراکم داغ وارد می‌شود و شروع به سوختن کرده و فشار را حفظ می‌کند و هنگامی که پیستون به مرکز فوقانی برسد، تأمین سوخت متوقف می‌شود. تزریق سوخت در انتهای مرحله مکش تا رسیدن به نقطه قطع ادامه می‌یابد. در این حالت، شیر ورودی و تخلیه بسته می‌مانند و گازهای داغ و هوای فشرده در سیلندر پخش می‌شود و سبب حرکت پیستون به سمت پایین می‌شود تا اینکه به نقطه پایین برسد.

مرحله تخلیه

در این مرحله، پیستون دوباره به سمت بالا حرکت می‌کند و اجازه می‌دهد شیرهای تخلیه باز شده و شیر سوخت بسته شوند. گازهای سوختِ محترق شده، به دلیل انبساطی که دارند، فرار می‌کنند و با حرکت پیستون به بالا، گازهای باقی‌مانده از طریق دریچه اگزوز به بیرون رانده می‌شوند. با پایان یافتن این مرحله، شیرهای تخلیه بسته شده و چرخه کامل می‌شود.

تصویر متحرک زیر، این مراحل را به خوبی نشان می‌دهد.

اصول عملکرد دیزل ژنراتور

طرز کار سیستم روانکاری و کنترل پنل دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور از قطعات مختلف تشکیل شده است که هر یک از آنها وظیفه خاصی را برعهده دارند و در نهایت در کنار یکدیگر عملکرد دیزل ژنراتور را شکل می‌دهند. طرز کار دیزل ژنراتور به این شکل است که اگر قطعات آن به‌خوبی روانکاری نشوند استهلاک قطعات افزایش پیدا کرده و در نتیجه طول عمر این قطعات کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین داشتن یک سیستم روانکاری خوب و باکیفیت یکی از مهم‌ترین ویژگی دیزل ژنراتورها است. این سیستم به‌خوبی تمام سطوح را با روغن چرب می‌کند تا از استهلاک آنها جلوگیری کند.

کنترل پنل دیزل ژنراتور نیز از دیگر اجزای آن است که طرز کار آن بسیار ساده و راحت می‌باشد. با استفاده از این کنترل پنل شما می‌توانید تنظیمات روشن و خاموش کردن دستگاه را انجام دهید، پارامترهای مختلف موتور دیزل را مورد بررسی قرار داده و میزان جریان خروجی را نیز اندازه‌گیری کنید.

 

اصول عملکرد دیزل ژنراتور

 


آدرس : کرج ۴۵متری گلشهر ، خیابان ابوذر ، نبش کوچه تهرانی

شماره تماس  :  34648095-026     -     09125302176   

همواره رضایت شما مشتریان عزیز هدف این شرکت است. رضایت و همکاری با شما بهترین رزومه کاری برای شرکت رابین ژنراتور می باشد.
 

عکس